המרחב הדיגיטלי מספק כלים מוכחים ועוצמתיים לטיפוח מערכות יחסים B2B.

המהפכה הדיגיטלית שצברה תאוצה בעשור האחרון שינתה את עולם העסקים. אמצעים דיגיטליים חדשים, מפלטפורמות מדיה חברתיות ועד תוכנות לניתוח נתונים (דאטה אנליטיקס), חוללו מהפכה של ממש ביכולת של עסקים לתקשר זה עם זה ועם הלקוחות שלהם.

הכלים הדיגיטליים הקיימים מספקים שפע של אפשרויות לפיתוח קשרים בין עסק לעסק (B2B). עם זאת, יצירת קשרים במרחב הדיגיטלי מצריכה תכנון אסטרטגי, בניית אמון, ושימוש במגוון של כלים וערוצים. 

בכתבה זו נספק טיפים, תובנות והשראה למיקסום הפעילות הדיגיטלית לטיפוח קשרים בין עסקים.  

ארגז הכלים – אמצעים דיגיטליים לשיווק B2B

 • אתר החברה – אתר האינטרנט מהווה בסיס מהותי לכל אסטרטגיית שיווק דיגיטלי B2B. חשוב להקפיד על אתר מקצועי, אינפורמטיבי, מעוצב, וקל לניווט. חשוב לא פחות, להתאים את האתר למנועי החיפוש, כך שלקוחות פוטנציאליים יוכלו להגיע לאתר בקלות ובמהירות. 
 • מדיה חברתית – ללינקדאין, טוויטר ופייסבוק יש תפקיד מהותי במערכות יחסים B2B. הפלטפורמות הללו מאפשרות לבנות ולחזק את מוניטין החברה, לתקשר זהות ייחודית, ערכים וחזון. באמצעות תוכן רלוונטי, קידום שיח בתעשייה ויצירת קשרים ממוקדים, ניתן לבסס מערכות יחסים, חיבורים משמעותיים וכמובן, לייצר לידים.
 • אימייל מרקטינג – גם בעידן המדיה החברתית, הדוא"ל נותר כלי יעיל לתקשורת ישירה ומותאמת אישית. אימייל מרקטינג מאפשר לעדכן על פיתוחי מוצרים, לשתף סיפורי הצלחה או לתקשר חדשות מהתעשייה. תקשורת אקטואלית בדוא"ל מטפחת מעורבות ושומרת על מיקומו העסק שלך בתודעה. 
 • וובינרים וכנסים וירטואליים מספקים הזדמנות מצוינת לחברות להציג את המומחיות והכישורים שלהן לשותפים פוטנציאליים וקיימים. פלטפורמות יעילות אלה מאפשרות לעורר דיון מקצועי, לבנות קהילה ולטפח נטוורקינג. 
 • פלטפורמות עבודה משותפת – כלים כגון Slack, Microsoft Teams או Monday מאפשרים תקשורת חלקה בין צוותים, שיתוף פעולה בזמן אמת בפרויקטים מקצועיים, וטיפוח תחושת צוות.
 • מערכות ניהול קשרי לקוחות (CRM) מסייעות בניהול, ניתוח וניטור נתוני אינטראקציה עם לקוחות קיימים ופוטנציאליים. שימוש יעיל בתובנות אלה (ואוטומציה של תגובות בזמן אמת) מאפשר לבסס אמון ושירות וגם מספק הבנה מדויקת יותר של העדפות השותפים.  

 

רגע של השראה – מינוף המרחב הדיגיטלי ליצירת שותפויות אסטרטגיות 

דוגמה קלאסית (ונוצצת להפליא) למערכת יחסים B2B מוצלחת שמקורה בדיגיטל, היא השותפות של Adobe עם מיקרוסופט העולמית. Adobe מינפה את הפעילות בלינקדאין כדי לזהות ולהתחבר למקבלי ההחלטות במיקרוסופט. החברה קידמה קמפיין ממוקד באימייל מרקטינג כדי לשתף את החזון שלה, המוצרים, והסינרגיה האפשרית בין שתי החברות. השיח בין החברות המשיך והתפתח לוובינרים ופגישות וירטואליות על בסיס קבוע שחיזקו את הקשר והובילו לשותפות אסטרטגית ששיפרה את ההצעות העסקיות של שתי החברות. שותפות זו שמקורה במרחב הדיגיטלי הפכה לסיפור הצלחה מובהק של שיווק דיגיטלי B2B חכם ויצירתי. 

ההצלחה לא שמורה רק "לגדולים"  

חברת אלקטרוניקה קטנה יחסית המשווקת סמארטפונים, טאבלטים ומחשבים ניידים החלה לייבא לישראל ליין של מוצרים ייחודיים. החברה חיפשה דרך להפיץ את הבשורה לקהל ממוקד של חובבי גאדג'טים מקוריים. מנהלי החברה החליטו לשתף פעולה עם יוטיובר טכנולוגי שיש לו קהל עוקבים נאמן. החיבור הוביל לסדרת תוכניות וסקירת המוצרים בערוץ וליצירת סרטוני YouTube ייעודיים שהציגו את המוצרים ועדכנו בטרנדים חדשים. 

השותפות בין החברה למשפיען ביוטיוב הוכחה כהצלחה לכל המעורבים. התנועה (טראפיק) באתר החברה גדלה משמעותית כמו גם המכירות, במקביל להרחבת קהל העוקבים של היוטיובר.  

טיפים חשובים ליצירת קשרים עסקיים B2B במרחב הדיגיטלי

 • התמקדו ביצור תוכן איכותי ורלוונטי לקהל היעד שלכם. 
 • הפיצו את התוכן שלכם במגוון אמצעים – בלוגים, ניוזלטרים, מאמרים, סרטונים, פודקאסטים, וובינרים ועוד. כל פעילות כזו עשויה לפגוש את קהל היעד בנקודה אחרת ב"מסע הלקוח".  
 • השתמשו במדיה חברתית כדי לעורר מעורבות, ליצור הזדהות ולפתח קשרים עם לקוחות ושותפים פוטנציאליים.
 • אימייל מרקטינג – וודאו שהודעות הדוא"ל השיווקיות שלכם מותאמות אישית ללקוחות. 
 • עקבו אחר התנועה והתוצאות שלכם ובצעו התאמות לפי הצורך לשיפור חוויות הלקוחות.

 

לסיכום

המרחב הדיגיטלי מספק כלים מוכחים ועוצמתיים לטיפוח מערכות יחסים B2B. מינוף אתר החברה, שימוש נבון ויצירתי במדיה חברתית, אימייל מרקטינג, וובינרים, פלטפורמות עבודה משותפת וניהול קשרי לקוחות, יכולים לייעל ולשדרג משמעותית יצירה של קשרים עסקיים. המפתח להצלחה טמון בהבנת הכלים הללו ובידיעה מתי וכיצד להשתמש בהם.

בעולם דיגיטלי, היכולת לנווט ולמקסם את המרחב המקוון לכדי שותפויות עסקיות, היא נכס אמיתי שמספק יתרון תחרותי. לסיום, חשוב לומר שהצלחה היא לא רק קשר עסקי שנוצר, אלא היכולת לטפח אותו במרחב הדיגיטלי בעקביות ולאורך זמן.